“ENGELLERİ TÜRKÜLERLE AŞALIM” PROJESİ TRT EKRANLARINDA...

12-02-2019 18:21

Haberler � DÜNYA


 
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çamlık İşitme Engelliler Ortaokulunun ortaklaşa yürüttükleri “Engelleri Türkülerle Aşalım” adlı projelerini TRT Müzik ekranlarına taşıdılar. 
 
Pazartesi akşamları 22.00’da canlı olarak yayınlanan, Metin Özülkü’nün sunduğu “Engelsiz Sahne” adlı programa konuk olan iki okulun öğrencileri “Sevgi, Dostluk ve İyilik” temalı gösterilerini 4 Şubat 2019 günü izleyicilerin beğenisine sundular. 
 
İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Özel Eğitim Dalı öğrencileri ile Çamlık İşitme Engelliler Ortaokulu ve Lisesinin işitme engelli öğrencilerinden oluşan ekip gösterileri ile sevgi, dostluk ve iyiliğin yanında “Engeller hayatın ritmini yakalamaya engel olamaz” mesajını verdiler.
 
Programda konuşan Çamlık İşitme Engelliler Ortaokulu Müdürü Yılmaz Yardım; “proje kaynaştırma ve bütünleştirme odaklı anlamlı bir projedir. Bu proje sayesinde işitme engeli olan öğrencilerin normal akranları ile birlikte etkileşim içerisinde olarak duygusal ve sosyal yönde gelişimleri hız kazanmıştır. Ayrıca bu müzikal gösteri ile sevgi iyilik ve dostluk temalarına vurgu yapılarak, değerler eğitimini içinde barındıran ve bu alanda farkındalık oluşturan bir projedir. Bu projede emeği geçen öğrermen ve öğrencilere teşekkür ederim” dedi.
 
Ortahisar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfiye Kul’da yaptığı açıklamada; “Okulumuz 1937 yılından bu güne kızların eğitimine katkı sağlamaktadır. Bunun devamı olarak ulusal ve uluslararası birçok proje yürütmekteyiz. “Engelleri Türkülerle Aşalım” adını verdiğimiz proje ile sanatı ve müziği kullanarak öğrencilerimizin kaynaşmasını sağladık. Projede Türk Halk Müziği Korosu öğrencileri ile Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı öğrencileri yer aldı. Projede yer alan Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı özel eğitim dalı öğrencilerimizin en büyük kazanımı; özel eğitim öğrencileri ile bir araya gelerek gelecekte çalışacakları alanı ve öğrencileri tanıma fırsatı bulmuş, aynı zamanda İşaret Dilini öğrenmiş oldular. Bunun yanında okulumuzda iki işitme engeli bulunan Öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimiz proje ile okulumuzu tanımış tercih etmiştir. Engeli olan olmayan bütün öğrencilerin kaynaşması en büyük hedefimizdir. Bizlere destek veren “Tümkiad” Tüm Kalkınma İş Adamları ve Girişimciler Derneği Başkanı Ahmet Salih Kırımlıoğlu’na, Ali Osman Ulusoy şirketler grubuna ve başta öğrencilerimizi gönüllü çalıştıran Çamlık İşitme Engelliler Ortaokulu Görsel Sanatlar Eğitimi Öğretmeni Nurgül Algan olmak üzere emeği geçen bütün öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ederiz” dedi.
�lginizi �ekebilecek di�er haberler